KUDOWA ZDRÓJ
SZLAKIEM GINĄCYCH ZAWODÓW
WYJAZD W RAMACH PROJEKTU
WSPARCIE DLA AKTYWNEJ INTEGRACJI GRUP RYZYKA
W POWIECIE LEGNICKIM
W dniach 15 – 17 XI 2010, WTZ oraz ŚDS wyruszyliśmy do
Kudowy Zdroju
SZLAKIEM GINĄCYCH ZAWODÓW
Zwiedziliśmy wiele pięknych miejsc,
dowiedzieliśmy się kim był kuśnierz, rymarz.
DZIEŃ PIERWSZY: Skansen – Szlak Ginących Zawodów w Kudowie – Czermnej. Tam właśnie nasza koleżanka Basia na kole garncarskim zrobiła swój pierwszy dzbanuszek gliniany. Następnie przewodnik opowiedział nam o poszczególnych zawodach. Obejrzeliśmy także małe zoo, w którym znalazły różnorodne pawie i bażanty a także jelenie i kozy, które karmiliśmy. Kończąc swoją wizytę na Szlaku Ginących Zawodów zostaliśmy poczęstowani pysznym chlebem z pieca kamiennego i smalcem własnego wyrobu.
Tego dnia zwiedziliśmy także Park Zdrojowy i opijaliśmy się wodą źródlaną z tamtejszego źródła.
DZIEŃ DRUGI: obfitował w wiele miłych doświadczeń. Na naszej drodze znalazło się Muzeum Zabawek oraz Dawne Rzemiosła. W Dawnych Rzemiosłach zapoznaliśmy się z kolekcją narzędzi i wyrobów rzemieślników – szewców, krawców, rymarzy, kaletników, bednarzy, kołodziejów i kowali. Jest to niesamowite miejsce, każdy sprzęt można dotknąć obejrzeć a nawet spróbować jak działa. A do tego człowiek zajmujący się Dawnymi Rzemiosłami niesamowicie ciekawie opowiada. Miejsce, które warto odwiedzić będąc w Kudowie. Zaś w Muzeum Zabawek mogliśmy poznać czym bawiono się w odległych latach jak i w niedalekiej przeszłości. Kolejnym etapem naszego zwiedzania była Kaplica Czaszek w Czermnej. Jest to kaplica, której ściany i sklepienie wyłożono szczątkami ludzkimi, prawdziwymi czaszkami i kośćmi. Kaplica Czaszek w Czermnej jest osobliwym symbolem przemijalności życia i śmierci, ciągle budzi refleksję nad ogromną kulturą religijną.
Po kolacji mieliśmy wspólną dyskotekę, na której pojawiła się niepełnosprawna młodzież ze Stowarzyszenia w Kudowie.
DZIEŃ TRZECI - w ostatnim dniu naszego pobytu zobaczyliśmy Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Pstrążnej. Zgromadzone są tam zabytkowe obiekty z terenu Sudetów. Budynki mieszkalne, kuźnia wiejska czy wieża alarmowa są bogato wyposażone w oryginalne sprzęty służące kiedyś mieszkańcom tych ziem.
Wróciliśmy zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia
Oczywiście w galerii zobaczycie parę fotek z naszej wyprawy :-))